Više od dvadeset godina govori se o potrebi slobodnog kretanja po Kosovu, ali i kroz centralnu Srbiju. U Briselu se više od decenije pokušava pronaći rešenje. Potpisivani sporazumi, nažalost, nisu primenjivani kako treba, pa su građani, ni krivi ni dužni, trpeli poniženja, čekali u kolonama, slušali izjave i trudili se da ih razumeju. Za sve to vreme davali su novac na duple tablice i registracije, pa potom srpske probne, a nedavno i kosovske. Jedino su stikere i nervozu dobili besplatno. Proletela je i pokoja kamenica, a i to je, evidentno koštalo. Na ovu temu, govore gosti Sporazuma: Jeta Krasnići, projektna menadžerka u Kosovskom demokratkom institute (KDI); Milica Andrić Rakić, projektna menadžerka Nove društvene inicijative (NSI); Dejan Radivojević, izvršni direktor Foruma za razvoj i multietničku saradnju (FDMC).
Navršava se 100 dana od kada je premijer Kosova Aljbin Kurti stupio na dužnost. Da li se pridržava onoga što je obećao u predizbornoj kampanji ili vlast menja stavove? U novom Sporazumu, poslednjem u ovoj sezoni, o toj temi govore novinarka Tanja Vujsić, politički analitičar Nedžmedin Spahiu i viši istraživač u NVO AKTIV Igor Marković
Kako do pravde i pomirenja u postkonfliktnom društvu kao što je Kosovo? Koliko Specijalizovana veća Kosova doprinose pomirenju? Za Sporazum govore programski direktor Inicijative mladih za ljudska prava u Beogradu, Ivan Đurić i izvršni direktor NVO Integra iz Prištine, Kuštrim Koljići.
Šta je bio cilj zajedničke posete Miroslava Lajčaka i Metjua Palmera Prištini i Beogradu? Da li su evro-američke razlike prevaziđene zarad konačne normalizacije odnosa Kosova i Srbije. Da li Aljbin Kurti i Aleksandar Vučić mogu naći nephodni kompromis i postignu sveobuhvatni sporazum i bez izričitog priznanja? O ovim pitanjima, ali i drugim, razgovaramo sa politikologom iz Centra za društveni dijalog i regionalne inicijative u Beogradu Milanom Krstićem, direktorom portala Demokratija u Prištini Ardianom Arifajem i glavnim i odgovornim urednikom RTV Kim u Čaglavici Goranom Avramovićem.
I nakon više od 20 godina od prestanka oružanih sukoba na Kosovu još postoji veliki broj otvorenih rana. Kako do pomirenja i normalnog života? Šta su prepreke u procesu tranzicione pravde? Koji su najveći izazovi sa kojima se danas suočavamo na putu pomirenja i mirnog suživota Albanaca i Srba, ali i svih drugih građana Kosova? U novoj emisiji Sporazum na ovu temu govore osnivačica Fonda za humanitarno pravo Nataša Kandić i profesor na studijama mira i sukoba na Univerzitetu u Dablinu Gzim Visoka.