GRAČANICA, 14.januar - Društvo novinara Kosova i Metohije (DNKIM) i Udruženje novinara Srbije (UNS) podržavaju rad Savetodavne komisije za ljudska prava UN koja je nedavno ocenila da Unmik nije sproveo efikasnu istragu u slučajevima vezanim za trgovinu organima.
Kako je saopšteno Društvo novinara Kosova i Metohije (DNKIM) i Udruženje novinara Srbije (UNS) traže od Unmika, Euleksa i institucija u Prištini da postupe po preporukama Komisije, sprovedu istrage o ubijenim i nestalim, krivce kazne i daju pravičnu nadoknadu porodicama žrtava.
„Pokazalo se da za kidnapovanja i ubistva nije sprovedena čak ni minimalna istraga, a u slučajevima gde su postojali svedoci i ukazano na potencijalne počinioce niko od njih nikada nije saslušan“, navodi se u saopštenju.
DNKiM i UNS skreću pažnju da su jasno ustanovljeni propusti u policijskom i pravosudnom radu Unmika i kršenja Evropske konvencije o ljudskim pravima i u slučajevima nestalih i ubijenih novinara.
Novinarska udruženja pozivaju Specijalnog predstavnika generalnog sekretara UN da javno saopšti šta je uradio po objavljivanju ovakvih zaključaka Komisije.
Međunarodne policijske snage i pravosuđe posedovali su evidenciju o kidnapovanju dopisnika „Politike“ i „Jedinstva“ Ljubomira Kneževića, radnika RTS-a u Prištini Mila Buljevića, novinara srpske redakcije Radio-televizije Kosova Marijana Melonašija, ali ništa nisu preduzeli kako bi se saznala njihova sudbina.
Komisija je u slučaju kidnapovanja Kneževića 6. maja 1999. u Vučitrnu, navela da je posebno zabrinjavajuće da se u policijskoj dokumentaciji pominju dva moguća počinioca i ukazuje na još devetoro osumnjičenih, ali da policija nije ni pokušala da te osobe ispita.
Buljevića su, prema svedočenju očevidaca, 25. juna 1999. godine u Prištini kidnapovali ljudi u uniformama OVK, dok se za kidnapovanje Marijana Melonašija navode dva datuma 6. odnosno 9. septembar 2000. godine i da se policija prvi put zainteresovala za taj zločin 2005. godine kada je samo unela podatke u svoju bazu i zatvorila slučaj. Komisija ističe da policija nije posetila Melonašijev dom u Prištini niti otišla na njegovo radno mesto RTK, ispred kog je kidnapovan. Istraga je izostala uprkos verovatnoći, navodi Komisija, da se radi o „politički motivisanom nasilju“.
Na rezultate istrage o istrazi koju radi Komisija čeka se u slučaju ubistva Aleksandra Simovića, novinara i prevodioca koji je nestao 21. avgusta 1999. godine u Prištini i čiji je deo posmrtnih ostataka pronađen u selu Obrinje kod Glogovca.
DNKiM i UNS pozivaju Komisiju da, iako je rok za žalbe istekao, poseban napor ulože i detaljno istraže kršenje ljudskih prava postupanjem policije i pravosuđa na Kosovu u slučaju nestanka novinara Radio Prištine Ranka Perenića i Đura Slavuja 21. avgusta 1998. godine i ubistva fotoreportera Momira Stokuće 21. septembra 1999. godine.
Komisija preporučuje Unmiku da od Euleksa i drugih nadležnih organa na Kosovu traži da se krivične istrage sprovedu, počinioci procesuiraju, javno prizna odgovornost Unmika za neefikasnost istraga, izvini porodicama i da im se isplati pravična nadoknada za pričinjenu patnju i duševnu bol.
DNKiM i UNS smatraju da je potrebno da se o propustima UNMIK-a i ukupnim nalazima Komisije govori i u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija.
Izvor: KIM radio
ЕFЈ i brојni mеdiјi prеnеli zаhtеv dа sе istrаžе kidnаpоvаnjа i ubistvа nоvinаrа nа Kоsоvu
16.januar 2015.
Izvor: DNKiM saopstenje