SPORAZUM: KAKO DO NOVE VLADE – KO I S KIM
Za Pokret Samoopredljenje, koji je još uvek nezvanični, ali ubedljivi pobednik vanrednih parlamentarnih izbora na Kosovu, nisu glasali samo članovi te stranke, nego i mnogi drugi građani koji su bili nezadovoljni radom prethodnih vlasti, U znak revolta dali su svoj glas Aljbinu Kurtiju, izjavio je u emisiji Sporazum novinar Idro Seferi i dodao da nema reči o nekakvom izbornom iznenađenju.
“Naravno da ne, zato što su druge stranke za većinu građana na Kosovu bile apsolutno nepodnošljive”, kaže Seferi.
Ako i ima nekakvog izneđanja, gledano iz Beograda, ono je u tome što Kurti nije dobio i apsulutnu većinu da bi mogao samostalno da formira vladu, smatra novinar Đorđe Vlajić.
“Svima je jasno da će sada situacija koja predstoji i Beogradu, i Prištini, biti nešto drugačija i da će Kurti nastupati sa različitih pozicija i sa drugačijom energijom nego prethodnici”, smatra Vlajić.
Iznenađenja nema ni među Srbima na Kosovu. Svi Kurtijevi prethodnici su govorili o zaslugama bez pokrića i obećanjima koja nisu ispunili, kaže Nenad Radosavljević.
“Kada se pojavio Aljbin Kurti sa glavnom izbornom parolom o borbi protiv korupcije, to je bio prelomni momenat i bio sam siguran da će Samoopredeljenje dobiti ovakav rezultat kakav je dobilo, s obzirom na veliko nezadovoljstvo zbog nezaposlenosti niskog ekonomskog razvoja, a pogotovo zbog kriminala i korupcije”, ističe Radosavljević.
Radosavljević , međutim, ne očekuje da će Srpska lista biti deo i nove vlade Kosova, ali da će nastaviti sa dosadašnjom politikom podrške Aleksandru Vučiću i Srpskoj naprednoj stranci.
Međutim, pratioci Sporazuma na Fejsbuku imaju podeljeno mišljenje o tom pitanju. Polovina ispitanika veruje da će, ipak, Srpska lista napraviti koalicioni dogovor sa Pokretom Samoopredeljenje i da će postati deo novog Kurtijevog kabineta.
Kosovo uskoro očekuje još jedni izbori. Za predsednika Kosova ne glasaju građani na biralištima, nego poslanici u parlamentu. Za izbor je potrebna dvotrećinska većina, u prva dva kruga, a u trećem je, ako prethodni ne uspeju, dovoljna i prosta većina, s tim da se tom prilikom, u skupštinskoj sali, mora zateći najmanje 80 od 120 poslanika.
“Ako ni tada ne bude većine, Kosovo će ići ponovo na izbore u roku od 45 dana i svakako bih očekivao još veću pobedu Aljbina Kurtija”, smatra Seferi.
Po mišljenju Nenada Radosavljevića, izbori za predsednika mogu da budu uspešni samo ako dođe do transformacije Demokratskog saveza Kosova, te da je jedno krilo preuzme Vjosa Osmani i tako postane deo koalicije sa Samoopredeljenjem, uz podršku i nekoliko poslanika iz nesrpskih manjinskih zajednica.
Nesumnjivo je da na izborih novih vlasti na Kosovu veliki uticaj imaju i Vašington, i Brisel, jer imaju interes da se dijalog Prištine i Beograda nastavi i da se, u razumnom roku, dođe do sveobuhvatnog sporazuma, ocenio je Đorđe Vlajić, gostujući u emisiji Sporazum.