PRIŠTINA, 22. oktobra - Novoimenovani član Centralne izborne komisije (CIK) Kosova Nenad Rikalo rekao je da je njegovo imenovanje u komisiju kasnilo kako bi bio obavljen veći deo predizbornih radnji na koje sada ne može da utiče iako je bilo nepravilnosti.
Rikalo je u CIK imenovan na insistiranje Beograda, jer po kosovskim zakonima samo Samostalna liberalna stranka iz srpske zajednice ima pravo da imenuje člana Komisije. SLS učestvuje u radu Vlade Kosova I često je na meti kritika Beograda. Ta stranka je nakon insistiranja Srbije pristala da povuče svog člana CIK i umesto njega predloži
Rikala.
Nenad Rikalo je za agenciju Beta kazao da je njegovo imenovanje odlagano više od dva meseca kako bi se okončalo što više ključnih izbornih radnji pred lokalne izbore na Kosovu 3. novembra. Na pitanje da li će moći bilo šta od toga da ispravi, on je kazao da je SLS pristala da zameni svog člana tek kada su potpuno završene
neke ključne predizborne aktivnosti.
"Pre nekoliko dana usvojen je konačni birački spisak protiv kojeg sam ja glasao, jer je na tom biračkom spisku bilo samo onih 6.500 raseljenih koji su ranije prihvaćeni, a ostalih 32.000 koji imaju pravo žalbe nisu u njega uključeni", naveo je Rikalo.
Prema njegovim rečima, 16.150 žalbi na birački spisak stiglo je na Panel za žalbe CIK, od toga je procesuirano 10.606 žalbi - 3.968 je prihvaćeno, a odbijeno 6.363, dok je 275 žalbi još u postupku. Rikalo je ocenio da se time uskraćuje pravo raseljenim da biraju svoje predstavnike na izborima. Na pitanje koliko Srba ima pravo da izađe na birališta, on je ocenio da za sada to pravo ima ukupno oko 130.000 Srba koji žive na Kosovu, zajedno sa raseljenima čiji su zahtevi prihvaćeni.
Prema njegovim rečima, moguće je da broj bude i veći jer svi koji su odbijeni na Panelu za žalbe još mogu da se žale i Vrhovnom sudu Kosova. Zvaničnici Srbije izneli su velike primedbe na glasački spisak - pored toga što smatra da su raseljeni Srbi neosnovano odbijeni za glasanje, Beograd navodi da se naglo povećao broj glasača, odnosno da je možda i 600.000 više upisanih Albanaca. Rikalo je kazao da, po njegovom mišljenju, čitav taj proces nije "tehnička greška".
"Moje duboko ubeđenje je da je to jedna velika nameštaljka. Ne želim da moja izjava ispadne kao politička, pa zato navodim svoj primer. Moji otac i majka podneli su istoga dana identičnu dokumentaciju. Otac je prihvaćen, a majka nije u biračkom spisku. Pitao sam u CIK-u kako je to moguće", rekao je on.
Dodao je da ni njegova supruga nije na biračkom spisku iako je formular popunila po njegovim instrukcijama. On je kazao da "ima vrlo ograničene instrumente" kako bi mogao bilo šta da menja u izbornom procesu.
"Da bi izbori bili što bolje organizovani, fer i demokratski, mogu samo da radim na jačanju transparentnosti izbornog procesa i da obavestim javnost, međunarodnu zajednicu i pregovaračke timove o svim nedostacima i o potencijalnoj manipulaciji", rekao je Rikalo.
Izvor: BETA